Lambda Systeme | Így válassz hőszigetelőt!

Így válassz hőszigetelőt!

Ha Te is kitűnő hőszigetelést szeretnél, akkor tudnod kell, hogy nagyon sok múlik a szigetelőanyag megválasztásán. Ahhoz, hogy valóban olyan jól szigeteljen az új vagy felújított épület, mint azt szeretnéd, nem bízhatod a véletlenre a döntést. Ebben a bejegyzésben összeszedtük a legfontosabb információkat, hogy biztos ne nyúlj mellé, és ne költs rossz hőszigetelésre! 

Mi is az a hőszigetelés és miért fontos?

A kiszámíthatatlanná váló energiaárak ismét aktuálissá tették az épületek hatékony energiafelhasználását, és így a hőszigetelés témakörét. Jó hőszigeteléssel rengeteg energia, s ezáltal rengeteg pénz takarítható meg, és az épület belső klímája is sokkal jobb lesz. Persze nem csak a pénztárcánk és a kényelem miatt fontos, hogy az épületek jól legyenek szigetelve: a föld fosszilis energiahordozó-készletének kimerülése miatt vagy épp a szén-dioxid kibocsátás csökkentésének érdekében is fontos, hogy optimalizálva legyen a energiafelhasználás.

Ahhoz, hogy a témát szakszerűen tudjuk tárgyalni, nem árt tisztázni már az elején: mit is értünk hőszigetelés alatt?

A hőszigetelés két különböző hőmérsékletű tér (általában a kültér és egy épület beltere) közötti hőátadás meggátolása.

Magyarországon ez lényegében nem jelent mást, mint télen a kinti hideg beáramlásának, és a beltéri meleg kiáramlásának a megakadályozását, hogy a fűtött belterek hővesztesége minimális legyen. Megfelelő hőszigetelés hiányában ugyanis a meleg levegő kiáramlik: legnagyobb arányban a falakon és a tetőn keresztül, de nem elhanyagolható az ablakon és a padlón, födémen keresztül kiáramló meleg levegő mértéke sem.

A hőszigetelés ellenségei: a hőhidak 

A hőszigetelés legnagyobb ellenségei a hőhidak kialakulása és a többdimenziós hőáramlás.

Hőhíd akkor alakul ki, ha eltérő hővezető képességgel rendelkező anyagokat egy síkban szigetelnek. Ez jellemzően akkor történik, amikor a szerkezetben magasabb hővezető képességű anyagokkal szakítják át az alacsony hővezető képességgel bíró elemeket (például betonfödém megtámasztásakor vagy ablakpárkánynál). 

Meglévő épületek felújításánál a szigetelési munkálatokat mindig megelőzik hőkamerás vizsgálatok, amelyek feltárják, hol vannak hőhidak. Új épületeknél pedig a hőhidak kiküszöbölése érdekében a hőszigetelő rétegnek lehetőleg folyamatosnak kell lennie

Hőátbocsátási és hővezetési tényező

A nyílászárók üvegén szembetűnő az úgynevezett U érték feltüntetése (korábban K érték néven szerepelt).

Ez az érték a hőátbocsátási tényezőt jelöli, tehát azt mutatja meg, hogy egy épületszerkezeten vagy egy ablakfelületen adott idő alatt mennyi energia távozik. Ennek mértékegysége: W/m2K (watt/négyzetméter-Kelvin), ami azt jelzi, hogy az adott szerkezet egy négyzetméterén hány Watt energia távozik (1° külső-belső hőmérséklet-különbség esetén).

Minél kisebb tehát az U érték (ha 1 W/m2K alatt van, az már nagyon jónak mondható), annál jobb a szerkezet hőszigetelése, hiszen annál kisebb a hőveszteség.

Egy másik fontos, ehhez hasonló mutató a hővezetési tényező. Ezt az értéket lambda (λ) jelöli, a mértékegysége pedig W/mK (watt/méter-Kelvin). Erről is elmondható, hogy minél kisebb egy hővezetési tényező értéke, annál jobb hőszigetelő.

Hőszigetelő anyagok

Minden anyag rendelkezik valamilyen hőszigetelő tulajdonsággal ez azonban nem jelenti azt, hogy mindegyik hatékony hőszigetelőnek tekinthető. 

Hőszigetelésre önmagában a nyugalomban lévő levegő is képes. Ezért sok esetben a különböző szerkezetek rétegei közötti levegő tölti be ezt a funkciót.

Éppen ezért meg kell különböztetni hőszigetelő anyagokat és hőszigetelő képességgel rendelkező szerkezeteket

A hőszigetelő képességgel bíró szerkezetek ugyanis nem feltétlen rendelkeznek hőszigetelő képességgel (szemben a hőszigetelő anyagokkal), hanem a kialakításuk teszi lehetővé a hőáramlás megakadályozását. Lényegében, a levegőt bezárva hoznak létre hőszigetelő réteget.

Az építőiparban használt anyagok közül azokat hívjuk hőszigetelőnek, melyek hővezetési tényezője (λ) légszáraz állapotban kevesebb, mint 0,2-0,25 W/mK (tehát nem vezetik jól a hőt, ezért jó hőszigetelők).

A hőszigetelő anyagokon belül a falazóanyagok külön csoportot jelenthetnek. Róluk azt érdemes tudni, hogy hőszigetelő képességük és szilárdságuk fordítottan arányos: ahogy nő a hőszigetelő képességük, úgy csökken a szilárdságuk. Elkülönül így a hőszigetelési és a statikai funkció, ritka az olyan anyag, amely mindkét funkciót jól el tudja látni, ezért kell a hőszigetelést inkább külön réteggel megvalósítani.

A hőszigetelő anyagokat az előállításukhoz használt alapanyag szerint két csoportra oszthatjuk:

  • szervetlen alapanyagból készült szigetelőanyagok (például a szálas hőszigetelő anyagok);

  • szerves alapanyagból készült szigetelőanyagok (például a műanyag habok).

A szálas hőszigetelő anyagok (például az üveggyapot vagy a kőzetgyapot) levegőtartalma nagy, a rostokon megkötött levegővel szigetelnek

A nagy nyúlóképesség miatt a műanyagot jól lehet habosítani, így tulajdonképpen mindenféle műanyag­ból lehet habot készíteni. A habosítás után szivacsosak lesznek, ettől válnak jó hőszigetelővé. Az egyik legismertebb változata az expandált polisztirol hablemez (EPS), amelynek gyártása során az anyag celláiba zárják be a levegőt.

Felújításkor és építkezéskor sok múlik a megfelelő szigetelőanyag kiválasztásán

Attól függően, hogy egy épület mely részét szigeteljük, különböző szempontokat figyelembe véve kell megválasztani a szigetelőanyagot. A tető és a homlokzat szigetelésének a tető alatti páralecsapódást is el kell kerülni. Padlószigetelésnél pedig szempont lehet a lépészaj csökkentése, ezért a hőszigetelés mellett a hangszigetelő képesség is fontos lesz az anyag kiválasztásakor.

Különböző előnyei vannak az üveggyapotnak és a kőzetgyapotnak, más érvek szólnak az expandált (EPS), valamint az extrudált polisztirol hablemez (XPS) mellett, és a zártcellás poliuretán hab (PIR)  valamint a fagyapot is eltérő pozitív tulajdonságokkal bír. Ezért mindegyiket eltérő esetben, más körülmények között, különböző helyeken éri meg a leginkább alkalmazni.

Ha szeretné szakértő segítségét kérni a szigetelőanyag kiválasztáshoz, mi szeretettel várjuk telephelyeinken! Segítünk a megfelelő hőszigetelő anyag kiválasztásában! 

Ha pedig ajánlatot szeretne kérni Tőlünk, ide kattintva azt is megteheti!


Forduljon bátran szakértő mérnök kollégáinkhoz segítségért, és szerezze be az építőanyagot webáruházunkból építkezéshez vagy felújításhoz!