Lambda Systeme | Műanyaghulladékból készül a jövő új olcsóbb, környezetbarát építőanyaga

Műanyaghulladékból készül a jövő új olcsóbb, környezetbarát építőanyaga

A kenyai mérnök eredeti munkaköre szerint műanyagot gyártott, de amikor megtudta, milyen keveset hasznosítanak ebből újra, inkább térfelet váltott.

 

A 30 éves Nzambi Matee úgy gondolja, a műanyag a félreértett anyagok közé tartozik, és vállalkozást alapított, hogy építőanyagként hasznosítsa a kidobott olajoshordók, vödrök, joghurtos dobozok és más műanyaghulladékok tonnáit.

Matee azután mondott fel munkahelyén – ahol fosszilis tüzelőanyagokból műanyagot állított elő -, miután tudomására jutott, milyen kevés szemetet dolgoznak fel újra, ezután pedig megalapította vállalkozását, a Gjenge Makerst, amely napi 1 500 műanyagtéglát készít ipari és háztartási hulladékból.

A fenntartható térburkoló tömbök már utakat, felhajtókat és járdákat szegélyeznek Nairobiban, hamarosan pedig alacsony költségvetésű lakások alternatív építőanyagként is szolgálhatnak, mivel a környezetbarát téglák erősebbek, olcsóbbak és könnyebbek, mint a beton – számolt be a phys.org.

Nairobiban naponta körülbelül 500 tonna műanyaghulladék keletkezik, és ennek csak 10 százalákát hasznosítják újra, a többi a hulladéklerakókba, folyókba és óceánokba kerül. Végtelen mennyiségű nyersanyag áll tehát Matee rendelkezésére, aki a város szemétlerakóit és ipari zónáit kereste fel a hulladékért.

A prototípus tökéletesítése évekbe telt, a szükséges gépeket a csapat maga készítette hozzá, 2019-re azonban a gyártás már folyamatosan zajlott. Az előállítás során az aprított műanyagot homokkal keverik, extrém hőhatásnak teszik ki, majd az így keletkező anyagból különböző méretű tömböket formálnak.

A végeredmény egy olyan járólap, amely akár hétszer erősebb a betonnál, feleakkora súlyú, és akár 15 százalékkal olcsóbb is. A műanyag szálas jellege és az egyedülálló gyártási eljárás megakadályozza, hogy a téglák belsejében légkamrák képződjenek, így nyomószilárdsága nagyobb, mint a hagyományos térköveké, amelyek az időjárás vagy egy nagyobb erőhatás miatt megrepedhetnek.

A vállalkozás 2021-ben 50 tonna műanyagot hasznosított újra, Matee azonban azt reméli, idén sikerül megduplázni ezt a mennyiséget. A Gjenge Makers több mint 100 munkahelyet is teremtett, év elején újabb lendületet kapott, miután egyedi kalapácsot tervezhetett az ENSZ környezetvédelmi csúcstalálkozóra, ahol a műanyagszemét-válság volt napirenden.

A technológiának vannak azonban korlátai is; a 7 fő műanyagfajtából csak 4 használható a téglák gyártása során, és ezek között nem szerepel az eldobható üdítőspalackok alapanyaga, a PET-műanyag. A csapat reméli, idővel ezen változtatni tudnak.

Jelenleg a megfizethető lakások piacára próbálnak betörni egy olyan blokk tervezésével, amely helyettesítheti vagy kiegészítheti a téglákat, habarcsokat és más szabványos építőanyagokat. A prototípus fejlesztés alatt áll, a mintaotthon pedig a tervek szerint év végére fog felépülni.

Forrás: https://liner.hu/